- Single Row Angular Contact Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 25500 lbf |
| O.D. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695860 |
| I.D. | 100 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 33500 lbf |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 7.62 LB |
| EAN or UPC | 87796074286 |

