- Single Row Angular Contact Bearing, 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Preload Level | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695830 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 30500 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 40000 lbf |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 87796068766 |

