- Single Row Angular Contact Bearing, 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695842 |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 57000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 240 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Weight | 23.84 LB |
| EAN or UPC | 87796068834 |

