- Single Row Angular Contact Bearing, 150 mm ID x 320 mm OD x 65 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 83000 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| I.D. | 150 mm |
| Static Load Rating [Max] | 88000 lbf |
| icNumber | 7695927 |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.118 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 320 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 58.31 LB |
| EAN or UPC | 87796074361 |

