- Single Row Angular Contact Bearing, 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695922 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 30500 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Weight | 6.877 LB |
| EAN or UPC | 87796068957 |

