- 3/4" ID x 47 mm OD x 14 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| O.D. | 47 mm |
| Material | Steel |
| Static Capacity | 1400 lbf |
| Length Through Bore | 1.21875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| I.D. | 3/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Overall Width | 1 7/32 in |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 204 |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 87796054479 |

