- 1.4375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GN107KLLB |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Overall Width | 2.1563 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing No. | T-19167 |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 5.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059115 |
-
Eco-Friendly


