- 2.4375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 7 1/2 in |
| Housing No. | T-19177 |
| Bearing Insert | GN207KLLB |
| Housing Width | 2 9/16 in |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Bolt Hole Size | 13/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 7 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 17.052 LB |
| EAN or UPC | 87796061552 |
-
Eco-Friendly


