- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.4688 in |
| Overall Width | 1.9688 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 2.214 LB |
| EAN or UPC | 87796057937 |
-
Eco-Friendly


