- 1.6875" Shaft, 2.375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Collar No. | S1111K |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 4 11/32 in |
| Housing No. | T-12121 |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Total Float | 5/16 in |
| Bearing Insert | SM1111KS |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Length Through Bore | 4.34375 in |
| Series | SAL Series |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Housing Width | 4 3/4 in |
| Weight | 13.27 LB |
| EAN or UPC | 87796060074 |

