- 3.4375" Shaft, 5.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Contact Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
| Bearing Insert | SMN307KS |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 13 3/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 7 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Housing No. | A-4155 |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 4 |
| Collar No. | SN307K |
| Shaft Dia. | 3.4375 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Total Float | 0.5313 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Length | 1 1/4 in |
| Base Width | 4 3/4 in |
| Base Length | 16 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 102.0 LB |
| EAN or UPC | 87796062054 |

