- 1.125" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-21548PS |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA102RRB |
| Weight | 1.892 LB |
| EAN or UPC | 87796057777 |

