- 1.375" Shaft, 2-Bolt Cast Iron Housing, Contact Seals, Setscrew Locking
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40144 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GYA106RRB |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Weight | 2.552 LB |
| EAN or UPC | 87796058941 |

