- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1.2188 in |
| Housing Height | 5 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Housing No. | T-40174 |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA203RRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 6.072 LB |
| EAN or UPC | 87796061408 |

