- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Conveyors
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Insert | GYA200RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Housing Height | 5 in |
| Housing No. | T-40174 |
| Weight | 6.42 LB |
| EAN or UPC | 87796061040 |

