- 25 mm Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
| Bolt Hole Spacing | 3.8906 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 29.8 mm |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Shaft Dia. | 25 mm |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYAE25RRB |
| Flange Thickness | 11.1 mm |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.326 LB |
| EAN or UPC | 87796108608 |

