- 3/4" Shaft, 3.531" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing No. | T-21409PS |
| Bolt Circle Dia. | 3.5313 in |
| Bolt Hole Size | 0.3906 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 4.4063 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3.531 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 2 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bearing Insert | GYA012RRB |
| Housing Width | 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.0625 in |
| Weight | 1.155 LB |
| EAN or UPC | 87796056831 |

