- 30 mm Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYAE30RRB |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-21548PS |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 1.846 LB |
| EAN or UPC | 87796057845 |

