- 0.875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Housing No. | T-21412PS |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Bearing Insert | GYA014RRB |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3.8906 in |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 1.376 LB |
| EAN or UPC | 87796108189 |

