- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 3 1/2 in |
| Base Height | N/A |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | STB Series |
| Overall Width | 2 1/64 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 3 1/2 in |
| Base Length | 4 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Bolt Size | 1/2-13 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Width | 2 1/64 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/2 in |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Weight | 4.17 LB |
| EAN or UPC | 87796180017 |

