- 1.25" Shaft, 1.875" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The new Fafnir STB series two-bolt housed units are furnished assembled and ready for mounting by means of two bolts from under the housing.These units are ideal for applications where space is limited, access to bolt screws is from bottom of unit, loads are not severe and reversing moments are not enountered.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals, and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
- Food processing
| Overall Width | 1 57/64 in |
| Bolt Hole Length | N/A |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 3 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Pillow Block Type | Tapped Base |
| Base Length | 4 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 3 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Height | 3 11/16 in |
| Base Height | N/A |
| Base Width | 1 57/64 in |
| Series | STB Series |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GYA104RRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Size | 1/2-13 |
| Weight | 3.43 LB |
| EAN or UPC | 87796180024 |

