- 1 1/2" Shaft, 4" Bolt Hole Spacing, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Overall Width | 2.334 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Outer Ring Size | 208 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | G1108KPPB3 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Housing No. | T-40233 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Weight | 4.534 LB |
| EAN or UPC | 87796059764 |

