- 1.25" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 2.106 in |
| Bearing Insert | G1104KPPB2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Housing Width | 1.344 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Housing No. | T-40232 |
| Outer Ring Size | 207 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 3.818 LB |
| EAN or UPC | 87796058682 |

