- 1.25" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Bearing Insert | G1103KPPB4 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Housing No. | T-40231 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.281 in |
| Overall Width | 1.99 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Outer Ring Size | 206 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 2.504 LB |
| EAN or UPC | 87796058699 |

