- 1.6875" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Overall Width | 2.334 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40234 |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Outer Ring Size | 209 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.531 in |
| Bearing Insert | G1111KPPB4 |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 4.97 LB |
| EAN or UPC | 87796060128 |

