- 1.1875" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1.99 in |
| Bolt Hole Size | 0.453 in |
| Housing No. | T-40231 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Width | 1.281 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bearing Insert | G1103KPPB3 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Outer Ring Size | 206 |
| Weight | 2.544 LB |
| EAN or UPC | 87796058224 |

