- 1.75" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Overall Width | 2.334 in |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1.531 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bearing Insert | G1112KPPB4 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Housing No. | T-40234 |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Outer Ring Size | 209 |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 5.1 LB |
| EAN or UPC | 87796060371 |

