- 1.4375" Shaft, Tri-Ply Shroud Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- TCJ flange cartridges are identical to RCJ units except the Tri-Ply seal bearing is used. Tri-Ply units solve the most difficult sealing problems. They are capable of withstanding the hard usage encountered in the toughest environments of abrasive dirt and moisture. These units are ideal for fruit, vegetable, fiber and root harvesting equipment, food handling/processing equipment and all types of material-handling equipment – anywhere abrasion and contamination exist. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Flange Thickness | 0.531 in |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2.106 in |
| Housing No. | T-40232 |
| Bearing Insert | G1107KPPB2 |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 1.344 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 3.47 LB |
| EAN or UPC | 87796059382 |

