- Double Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #22-1.5
- Blind Nuts (Centered)
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
- Lifts
- Packaging machines
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6990 lbf @ 3 in, 7680 lbf @ 1 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 6990 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 7680 lbf |
| Air Spring Description | Blind Nuts (Centered) |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 3830 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 7.800 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | 22-1.5 |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 12.9 LB |
| EAN or UPC | 767555004838 |

