- Triple Convolution Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #352
- Blind Nuts
- 1/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Lifts
- Packaging machines
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
- Conveyors
features
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 8030 lbf @ 1 in, 7340 lbf @ 3 in |
| Style No. | 352 |
| Temperature Range [Min] | -35 °F |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8030 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Temperature Range [Max] | 135 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | 7340 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 11.200 in |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4080 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 20.3 LB |
| EAN or UPC | 767555022528 |

