- 0.5 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 26 Number of Teeth
- 4.086 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Belt Width | 2 in |
| No. of Teeth | 26 |
| Belt Size | H |
| Hub Type | B |
| Bushing Series | N/A |
| Type | DF |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Hub Projection | 1 1/8 in |
| Outside Dia. | 4.086 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3.4687 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 4.138 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Bushing Type | None |
| Weight | 9.5 LB |
| EAN or UPC | 697950151670 |

