- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 26 Number of Teeth
- 3.114 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 3.114 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Hub Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Pitch Diameter | 3.104 in |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Type | PB |
| Finished Bore | N/A |
| Material | Steel |
| Belt Size | L050 |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 26 |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Weight | 2.3 LB |
| EAN or UPC | 697950151700 |

