- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 44 Number of Teeth
- 2.781 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 2.781 in |
| Hub Type | B |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.312 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Screws | 2 |
| Belt Size | XL037 |
| Pitch Diameter | 2.801 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Bushing Type | None |
| Finished Bore | N/A |
| Type | D-2 |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| No. of Teeth | 44 |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Bore Type | Bushed |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 697950117584 |

