- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 60 Number of Teeth
- 7.135 in Outside Diameter
- L Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Constant speed
- Nonslip
- Minimum backlash
- High modulus strength member
- Freedom from initial belt tension
- Compact design
- Lightweight
- No lubrication required
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Pitch Diameter | 7.162 in |
| Hub Type | C |
| Hub Dia. | 3 3/8 in |
| Hub Projection | 0.13 in |
| Finished Bore | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Belt Size | L |
| Belt Width | 3/4 in |
| Outside Dia. | 7.1350 in |
| Bore Range [Max] | 2 in |
| No. of Teeth | 60 |
| Bushing Type | Quick Disconnect |
| Bore Range [Min] | 1/2 in |
| Bore Type | Bushed |
| Belt Pitch | 3/8 in |
| Bushing Series | SD |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Type | G |
| Weight | 5.1 LB |
| EAN or UPC | 697950152400 |

