- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 150 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 15 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Pitch Diameter [Min] | 15 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Gear Style | B3 |
| Outside Dia. [Min] | 15.2 in |
| No. of Teeth | 150 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 15.2 in |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 264.3549 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 15 in |
| Material | Cast Iron |
| Hub Projection | 1 in |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 1119.744 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 487.3933 lb/in |
| Type | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 379.7256 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 670.1658 lb/in |
| Weight | 36.0 LB |
| EAN or UPC | 697950056654 |

