- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 180 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 18 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 507.0011 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 717.4346 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.8125 in |
| Pitch Diameter [Min] | 18 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 18.2 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Bore Size | 1 in |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 1588.23 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| No. of Teeth | 180 |
| Bore Dia. [Max] | 1 13/16 in |
| Type | B3 |
| Torque at 300 RPM | 1220.584 lb/in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 391.8054 lb/in |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Torque at 1800 RPM | 271.0075 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 18.2 in |
| Weight | 19.56 LB |
| EAN or UPC | 697950056685 |

