- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 300 RPM | 609.2416 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. | 10.17 in |
| Torque at 200 RPM | 746.8463 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 10.166 in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Type | B3 |
| No. of Teeth | 120 |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | 386.5533 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 219.5371 lb/in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 154.411 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Torque at 900 RPM | 285.0131 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Weight | 8.12 LB |
| EAN or UPC | 697950057187 |

