- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 168 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 13/16 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Hub Projection | 1 in |
| No. of Teeth | 168 |
| Outside Dia. [Min] | 14.166 in |
| Torque at 1200 RPM | 219.5371 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size [Max] | 1.8125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 386.5533 lb/in |
| Outside Dia. | 14.17 in |
| Torque at 1800 RPM | 154.411 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 609.2416 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 746.8463 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Origin | Reborable |
| Gear Style | B3 |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Hub Dia. | 2.9845 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B3 |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Torque at 900 RPM | 285.0131 lb/in |
| Weight | 10.5 LB |
| EAN or UPC | 697950057231 |

