- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 112 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 150.2096 lb/in |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Outside Dia. | 7.125 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| No. of Teeth | 112 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 0.625 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 207.9825 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 95.06271 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 236.3438 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 7.125 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Torque at 900 RPM | 114.8456 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B3 |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 69.67764 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Weight | 3.36 LB |
| EAN or UPC | 697950057750 |

