- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 200 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 10.1 in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Torque at 900 RPM | 79.83167 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 230.0412 lb/in |
| Hub Dia. | 1.7345 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 48.6693 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 600 RPM | 113.445 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 10.1 in |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 69.3275 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 186.9742 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Type | B3 |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| No. of Teeth | 200 |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 7.78 LB |
| EAN or UPC | 697950058467 |

