- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Type | B1 |
| No. of Teeth | 36 |
| Hub Dia. | 5.4845 in |
| Torque at 1200 RPM | 2783.604 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Torque at 1800 RPM | 1960.778 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 3081.222 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Outside Dia. [Min] | 12.666 in |
| Material | Cast Iron |
| Gear Style | B1 |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Torque at 300 RPM | 6932.75 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 4306.708 lb/in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 12.666 in |
| Bore Size | 1.4375 in |
| Weight | 71.32 LB |
| EAN or UPC | 697950053424 |

