- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 13.333 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 13.333 in |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Outside Dia. | 14 in |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. [Min] | 14 in |
| Torque at 1200 RPM | 2783.604 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 1960.778 lb/in |
| Gear Style | B2 |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 3081.222 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 4306.708 lb/in |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Size | 1.4375 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B2 |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 13.333 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| No. of Teeth | 40 |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 6932.75 lb/in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Hub Dia. | 5.4845 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| Weight | 75.94 LB |
| EAN or UPC | 697950053448 |

