- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 16.666 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 9/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 3571.417 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| No. of Teeth | 48 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 2485.986 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 8823.5 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| Outside Dia. [Min] | 16.666 in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 4341.722 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Torque at 200 RPM | 14180.63 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Hub Dia. | 5.4845 in |
| Bore Size | 1.5625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B3 |
| Torque at 600 RPM | 6302.5 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 3 |
| Weight | 92.94 LB |
| EAN or UPC | 697950053486 |

