- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 90 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 3.6875 in |
| Torque at 200 RPM | 17016.75 lb/in |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 3 |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 90 |
| Origin | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 11/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 2661.06 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Torque at 1200 RPM | 3991.583 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 30.666 in |
| Torque at 300 RPM | 12605 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Max] | 3 11/16 in |
| Hub Dia. | 5.9845 in |
| Outside Dia. | 30.666 in |
| Torque at 600 RPM | 6932.75 lb/in |
| Pitch Diameter | 30 in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Class | 6 |
| Bore Size | 1.6875 in |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 900 RPM | 4761.889 lb/in |
| Weight | 185.0 LB |
| EAN or UPC | 697950053592 |

