- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 2521 lb/in |
| Hub Dia. | 4.9845 in |
| Type | B3 |
| Material | Cast Iron |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 4 |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 30 in |
| Bore Size [Max] | 3.125 in |
| Outside Dia. [Min] | 30.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1.375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 6512.583 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 1943.271 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 1330.528 lb/in |
| Outside Dia. | 30.5 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 3676.458 lb/in |
| Weight | 115.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054216 |

