- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 132 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 33 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 33.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 1943.271 lb/in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 1330.528 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Outside Dia. | 33.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/8 in |
| Hub Dia. | 4.9845 in |
| Type | B3 |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter [Min] | 33 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Bore Size | 1.375 in |
| Bore Size [Max] | 3.125 in |
| Torque at 900 RPM | 2521 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 132 |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 33 in |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 600 RPM | 3676.458 lb/in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 6512.583 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 129.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054230 |

