- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 6.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1800 RPM | 945.375 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Torque at 900 RPM | 1610.639 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Size | 1.125 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Outside Dia. [Min] | 6.5 in |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 3.4845 in |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Weight | 16.98 LB |
| EAN or UPC | 697950053790 |

