- B2 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Outside Dia. | 10.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 10.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B2 |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 2100.833 lb/in |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Class | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 2941.167 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 1313.021 lb/in |
| Type | B2 |
| Torque at 1800 RPM | 945.375 lb/in |
| No. of Teeth | 40 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 3466.375 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 1610.639 lb/in |
| Weight | 26.4 LB |
| EAN or UPC | 697950053905 |

