- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 4831.917 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Gear Style | B3 |
| Class | 6 |
| Bore Size | 1.25 in |
| Type | B3 |
| Torque at 600 RPM | 3046.208 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Outside Dia. [Min] | 12.5 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 1733.188 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 900 RPM | 2170.861 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 1190.472 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Outside Dia. | 12.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Weight | 38.4 LB |
| EAN or UPC | 697950053967 |

