- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 56 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B3 |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| Torque at 900 RPM | 2170.861 lb/in |
| Hub Dia. | 3.9845 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 300 RPM | 4831.917 lb/in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Torque at 600 RPM | 3046.208 lb/in |
| Outside Dia. | 14.5 in |
| Torque at 200 RPM | 6302.5 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 1190.472 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 1733.188 lb/in |
| No. of Teeth | 56 |
| Type | B3 |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 14.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 46.74 LB |
| EAN or UPC | 697950054018 |

